Zaštita vodova i kablova od preopterećenja i kratkih spojeva postiže se osiguračima. Osigurač se postavlja na početku strujnog kola. Kada se u tom strujnom kolu pojavi greška (proboj izolacije ili kratak spoj) djelovanjem osigurača kolo se prekida, kvar se lokalizuje i ostatak instalacije nesmetano nastavlja rad.
Propisima je određeno u kojim vremenima i kod kojih struja pojedini osigurač mora prekinuti strujni krug. To je difinirano termičkim karakteristikama tj. krivuljama koje proizvođač daje uz svoje osigurače.
Kod dimenzioniranja osigrača, osim struje trošila kojeg štitimo kao bitnog elementa (termičko trošilo, elektromotor i druga), porebno je u mrežama voditi računa o zaštiti npr. vodova, kablova, o strujama kratkog spoja na mjestu ugradnje osigurača kao i selektivnosti. Selektivnost znači da proradi prvo osigurač koji je najbliži mjestu kvara. Ako taj osigurač iz bilo kog razloga ne reagira na povećanu struju, mora se aktivirati prvi poslije njega idući vodičem od mjesta kvara prema izvoru napajanja. Zbog toga osigurači koji su spojeni u seriji potrebno je da se njihovi ulošci (patrone) razlikuju za dva strujna stupnja.
Zabranjeno je “krpanje” i popravljanje topljivih umetaka jer na taj način osigurači više neće imati svoju karakteristiku koja je odrađena za to mjesto pa time više ni selektivnost nije zagarantirana. Krpani osigurač ima uloške sa “snopom” tankih žica (da ne bi ponovo djelovao), bez kvarcnog pijeska i kod sljedećeg nastupka kratkog spoja na dijelu instalacije koji je “osiguran” takvim osiguračem vjerovatno neće reagirati krpani osigurač (jer je prejak) nego će neselektivno stupiti u djelovanje osigurač ispred bliže izvoru i ispast će iz pogona veći dio instalacije, prema tome i veći broj trošila nego što bi trebalo s obzirom na mjesto smetnje. Ukoliko ipak krpani osigurač selektivno i djeluje u slučaju kvara, to može biti opasano jer pregaranjem krpane žice stvara se električni luk, krpane žice se tope, isparavaju, metalne pare povećavaju pritisak u ulošku do te mjere da osigurač može da “eksplodira”.
Kod uloška koji je ispunjen kvarcnim
pijeskom nema te opasnosti jer se u tom slučaju sva u njemu razvijena toplota
taloži na taljenje toga pijeska.
Osigurač se priključuje na mrežu tako
da se izvor napona priključi na stezaljku direktno spojenu s kalibarskim
prstenom, a trošilo se priključi na navoj osigurača.
Osigurač se mora postaviti:
-
na
početku svakog neuzemljenog vodiča (npr. na početku svakog faznog vodiča),
-
na
mjestima gdje se mijenja presjek vodiča ili gdje se prelazi na odvojak s manjim
presjekom (ako je dužina vodiča promjenjenog presjeka manja od 1 m nije potrebno
osigurati je tj. postaviti osigurač),
-
osigurači
se obično postavljaju centralizirano za više strujnih krugova, na pristupačnom
mjestu (npr. stanski razedjeljnik se postavlja iznad ulaznih vrata stana).
Zabranjeno je postaviti osigurač:
-
u
vodič za pogonsko uzemljenje,
-
u
zaštitne ili nul-vodiče višefaznih vodova,
-
u
strujne krugove gdje bi pregaranjem osigurača moglo doći do neke štete ili
opasnosti (npr. u uzbudnom krugu porednog motora gdje bi došlo do povećanja
brzine rotora pri prekidu tog kruga),
-
u
blizini lako zapaljivih predmeta.
Nema komentara:
Objavi komentar